A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Az EFOP 1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú “Fogvatartottak reintegrációja” elnevezésű kiemelt projekt lehetőséget biztosít a fogvatartottak hozzátartozóinak is szolgáltatások igénybevételére.
A börtönbüntetésüket töltők hozzátartozói közvetlen környezetükben nehezen beszélnek gondjaikról, a társadalom is nehezen tolerálja e problémát. Ahhoz azonban, hogy a majdani szabadulók a társadalom hasznos tagjává váljanak, nem mindegy milyen családi környezetbe térnek vissza. Az egyik legfontosabb a családtagok részéről, hogy segítsenek a szabadulóknak visszailleszkedni a családba és segítsék őket az álláskeresésben. Azon túl, hogy a projekt tanácsadók felkészítik a hozzátartozókat a szabadultak fogadására, részükre is támogatást tudnak nyújtani az elhelyezkedéshez. A csoportos és egyéni formában is igénybe vehető szolgáltatástípusok széles skálán mozognak. A Jász - Nagykun - Szolnok Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben 3. alkalommal valósult meg családi beszélő, melyek során a projektbe eddig 28 hozzátartozót vontunk be, akik mindegyike részesült álláskeresési tanácsadás, munkaerőpiaci és foglalkozási információk átadása, munkahelyi szocializáció szolgáltatásban. Emellett a tanácsadók igen nagyszámban a személyes iratok pótlásában is közreműködnek. A tapasztalatok alapján kijelenthető, hogy a családi beszélők a családi kapcsolatok, az érzelmi kötődés fenntartását eredményesen szolgálják, ami kellő motivációt nyújt a fogvatartottaknak és a hozzátartozóiknak is a változási törekvésekre. A hatékonyabb, konstruktívabb életvitel kialakításáért azonban még van teendő a családtagok és a szabadulók részéről is.
„Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, "Fogvatartottak reintegrációja" című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.”