A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.

Húsz csapat, hatvan versenyző és 8,5 kilométeres pálya várta a büntetés-végrehajtás munkatársait a 2026-os Járőrbajnokságon Márianosztrán. A megmérettetésen a résztvevők a szolgálathoz szükséges fizikai, szakmai és elméleti felkészültségükről adhattak számot.
Reggel 10 óra előtt gyülekeztek kollégáink a márianosztrai börtön lőterén. A verseny előtti pillanatokat jókedv, izgalom és sok-sok nevetés jellemezte, majd a megnyitóval a hangulat némileg megváltozott: fegyelmezett csapatokat láttunk felsorakozni, akik izgatottan várták, hogy elinduljon a verseny.
A nyári hőség idén sem fogott ki a járőrbajnoki címért küzdő bévéseken, akik olyan feladatokban mérték össze tudásukat, amelyek a mindennapi szolgálat során szükséges készségeiket és ismereteiket is próbára tették. A Büntetés-végrehajtási Szervezet Országos Járőrbajnokságát 2026. június 24-én rendezték meg a BVOTRK és a Márianosztrai Fegyház és Börtön közös szervezésében.
A bajnokság minden évben nagy népszerűségnek örvend – ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy sokak többszörös visszatérői, van olyan, akinek az idei már a nyolcadik alkalma volt. De mi is a célja a Járőrbajnokságnak? Erről mesélt Dr. Németh Anita bv. alezredes, a Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központ Személyzetfejlesztési Osztályának vezetője.
- Alapvető célja én azt gondolom, hogy az egyes kollégák számot adhassanak, hogy mennyire összetett tudást igényel ez a mi mesterségünk, a mi hivatásunk, és a különféle képességüket meg tudják mutatni az ügyességtől a gyorsaságig, illetve a szellemi felkészültségükön keresztül.
Ez a küzdelem azonban nem csupán a gyorsaságról szól: a résztvevőknek egy 8,5 kilométeres távot kellett teljesíteniük, miközben állomásról állomásra haladva különböző gyakorlati és elméleti feladatokkal találkoztak. Minden hibapont 30 másodperces időbüntetést jelentett, ami komoly hátrányt okozhatott, éppen ezért a szakmai ismeretek ugyanolyan fontos szerepet kaptak. Egy csapat három főből áll, fontos feltétel, hogy legalább egy női tag is helyet kapjon bennük.
A szervezők idén is igyekeztek új elemekkel színesíteni a feladatokat. A versenyzők egészségügyi ismereteikről a sebesültszállítási és újraélesztési gyakorlatban adtak számot, míg ügyességüket a fegyver szét- és összeszerelése, valamint az airsoft lövészet során mutatták meg. Az idei nagy újdonság a füsttel teli helyiségből végrehajtott személymentési feladat volt.
A 2026-os Járőrbajnokságot a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet csapata nyerte. Második helyen a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön végzett, míg a dobogó harmadik fokára a Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet csapata állhatott fel. A negyedik helyet az Állampusztai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet, az ötödiket a Váci Fegyház és Börtön, a hatodikat pedig a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának csapata szerezte meg.
- Részt vettem már pár bajnokságon, és tényleg nagyon jó a szervezőknek a kreativitása. Számomra az idei újítás, a zárkából mentés, valamint a fegyver szétszedése és összerakása voltak a legizgalmasabb feladatok, de minden évben, minden megmérettetés egy újabb kihívás - osztotta meg gondolatait Nagy Adrián bv. százados, az Állampusztai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet munkatársa.
Adrián mellett több munkatársunk mesélt a versenyről, a feladatokról és saját élményeikről, melyet hamarosan megosztunk látványos videós összeállításunkban.






















