A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Halottak napja Magyarországon a csendes megemlékezés, a gyertyagyújtás és tiszteletadás napja, melyet elhunyt szeretteink, ismerőseink és munkatársaink emlékének megőrzésére teszünk. Idén a büntetés-végrehajtási szervezetet is érték veszteségek. Rájuk és modern történelmünk hősi halottaira emlékezünk ma.
Idei szolgálati halottaink
2024-ben sajnos több megrázó haláleset is bekerült a büntetés-végrehajtás történelmébe.
Halálos munkahelyi baleset következtében hunyt el a csengeri börtön építkezésén 2024. február 1-jén Fehér László bv. főtörzszászlós műveletirányító kollégánk. A Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet állományába tartozó, de a csengeri építkezésen szolgálatot teljesítő munkatársunk éppen az építőanyagok deponálásában működött közre, amikor baleset érte. A helyszínen dolgozók azonnal a segítségére siettek és értesítették a mentőszolgálatot, azonban a gyors és szakszerű ellátás ellenére, sajnos már nem tudták megmenteni az életét.
Tragikus hirtelenséggel, életének 48. évében elhunyt Rózsahegyi Tamás bv. ezredes, a II. Agglomerációs Központ (Budapesti Fegyház és Börtön) parancsnok-helyettese. Ezredes úr 25 éven át szolgálta hazáját a büntetés-végrehajtási szervezet munkatársaként. Karrierjét 1999-ben a Budapesti Fegyház és Börtönben kezdte nevelői munkakörben. Számos beosztása során a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön parancsnokaként közel 14 évig vezette az intézetet. 2023. június 1-jétől a II. Agglomerációs Központ (Budapesti Fegyház és Börtön) parancsnok-helyetteseként teljesített szolgálatot.
Dr. Tari Ferenc ny. bv. altábornagy, a büntetés-végrehajtás volt országos parancsnoka 2024. április 19-én, életének 78. évében hunyt el. Néhai Dr. Tari Ferenc ny. bv. altábornagy 1969. augusztus 1-jétől szolgált a büntetés-végrehajtási szervezet hivatásos állományában. Szakmai pályafutása a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Nevelési Osztályán kezdődött előadóként, majd az eljövendő évtizedekben fokozatosan lépett előre a ranglétrán. Bévés pályája csúcsán 1990-1999. között a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka volt. 2002. és 2015. között betöltötte az Igazságügyi Minisztérium büntetés-végrehajtási ügyekért felelős főcsoport főcsoportfőnöki beosztását, majd a Rendőrtiszti Főiskola Büntetés-végrehajtási Tanszékének főiskolai docensi, tanszékvezető-helyettesi, tanszékvezetői munkakörét, és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszékének szaktanári tisztségét.
Tragikus balesetek áldozatai
Nyáron múlt két éve, hogy Szabó László címzetes bv. zászlóst és Zih Dávid bv. őrmestert szolgálati feladataik ellátása során Rácalmáson, a Kis-Duna ághoz tartozó területen a folyó sodrása a mélybe húzta. Kollégáinkat a szolgálati ebek kiképzése során érte 2022. július 4-én a tragikus hirtelenséggel bekövetkező baleset. Munkájukat kiemelkedő szorgalommal, elszántan végezték, az állatok iránti szeretet és a hivatástudat motiválta őket. A két kivételes szakembert Magyarország belügyminisztere a szolgálat halottjává nyilvánította.
Harmincöt évvel ezelőtt az Alföldi Bútorgyár Cserzy Mihály utcai csarnokában hatalmas tűzvész pusztított, amely a Szegedi Fegyház és Börtön két fegyőrének és egy fogvatartottjának halálát okozta. A kárpitos üzemben 1988. július 28-án tűz ütött ki, amely pillanatok alatt szétterjedt az 1700 négyzetméteres csarnokban, ahol aznap 142 elítélt és 6 művezető dolgozott. Sokan bent rekedtek, és csak az azonnal megkezdett mentésnek köszönhető, hogy nem lett tömegszerencsétlenség a bútorgyári balesetből. A gyárban lévő gyúlékony anyagok és tűzveszélyes technológiák már korábban, több esetben is okoztak kisebb-nagyobb tüzeket. A túlélők beszámolói szerint pillanatok alatt elleptek mindent a lángok. Az életveszélyes helyzetben rabok és felügyelők egymást segítve próbálták menteni a saját és társaik életét. Többségük - összesen 141 fogvatartott és 4 művezető - épen, vagy kisebb sérüléseket szerezve jutott ki. Nem volt ilyen szerencsés a Csillagbörtön két hősi halált halt tisztje, akik saját épségüket félretéve visszamentek a lángoló épületbe, hogy mentsék a még bent lévő embereket. Kovács Hegedűs Gábor bv. őrnagy és Szalay Árpád bv. alhadnagy életüket áldozták a mentés során.
Emléküket a szegedi börtönben márványtáblák őrzik, amelyek előtt évről-évre leróják tiszteletüket az intézet dolgozói, valamint megkoszorúzzák az elhunytak sírhelyét.
Támadások hősi halottai
A magyar büntetés-végrehajtás történetében a Szegedi Fegyház és Börtönben minden év októberében a hősi halottakra emlékeznek. Egyik bv. intézetben sem történtek oly szomorú tragédiák a fogvatartottak munkáltatása közben, mint a Nagyfa-Alföld Kft. jogelődjének üzemcsarnokában. 1964. október 3-án az Alföldi Bútorgyárban két fogvatartott szökési kísérlete során halálra kínozta az akkor három hónapja ott dolgozó Horváth Iván művezetőt, a gyár munkatársát. Tettüket a gyár dolgozói észrevették, és az őrséget értesítették. A két elkövetőt elfogták, és mindkettőjüket halálra ítélték.
Húsz évvel később, 1984. október 19-én, az Alföldi Bútorgyárban Richter Richárd elítélt gyilkos ámokfutása során hét munkáltatási felügyelőt támadott meg. A szemtanúk beszámolói szerint az agresszió néhány perc leforgása alatt történt. Négy egyenruhás büntetés-végrehajtási dolgozó életveszélyesen megsérült, közülük hárman: Frank Tibor, Nagy Ferenc és Tóth András életüket vesztették. Az elkövetőt több ember halálát okozó tettéért a bíróság halálra ítélte. A többszörös gyilkost, a Csillagbörtön akasztóudvarában 1985. február 26-án hajnalban kivégezték. A Szegedi Fegyház és Börtön valamint a Nagyfa - Alföld Kft. vezetői minden évben megkoszorúzzák a hősök márványtábláját és a Belvárosi temetőben a sírjukat. A tragédiának idén már kereken 40 éve.
Elhunyt társaink emlékét szívünkben megőrizzük!