A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Márianosztrai Fegyház és Börtön

A büntetés-végrehajtási intézetekben szabadságvesztés-büntetésüket töltők esetében ma már nem beszélünk nevelésről, átnevelésről, hiszen a modern terminológia szerint ezek a kifejezések ebben a környezetben nem relevánsak. Ha érdeklődünk a börtönök – társadalmi figyelem felé – egyre jobban megnyíló világa iránt, a címben szereplő két kifejezést mindenképp meg kell ismernünk.
A reintegráció, a fogvatartott visszavezetése a társadalomba elengedhetetlen feladat, hiszen mindannyiunk érdeke, hogy ez a visszailleszkedés megtörténjen. A börtönviselt ember a szabadulással új lehetőséget kap arra, hogy a társadalmi normák és szabályok szerint éljen, tartózkodjon a bűnelkövetés megismétlésétől. Szerencsés esetben van olyan támogató környezet mögötte (pl. család, barátok), akik pozitív irányba terelik életét. Ehhez a változáshoz azonban maga a fogvatartott is kell. A személyes „hozzáadott érték” szükségszerűségére hívja fel a figyelmet a tavaly módosított Bv. Kódex is, mely a fogvatartott szabadulás felé történő „előmenetelét” kreditszerzési lehetőséggel támogatja. Kreditet szinte minden hozzáadott pozitívumért lehet kapni, illetve negatívumért, elmarasztalásért lehet veszíteni. A börtönök szakszemélyzete és természetesen a fogvatartottak és hozzátartozóik is az elmúlt, több mint egy évben megismerhették ezt a rendszert, a vonatkozó szabályok alkalmazása már nem jelent akadályt. Kredit szerezhető – többek közt – oktatáson való részvétellel, kimagasló munkavégzéssel, vagy az intézetek honlapján is kifüggesztett reintegrációs célú foglalkozásokon való részvétellel. A kreditek számának növekedésével a fogvatartott besorolási kategóriájának száma csökkenhet, ezáltal elhelyezésében, körülményeiben és kapcsolattartásában is mind közelebb kerülhet a szabad élethez.
A jóvátétel a reintegrációs célú eszközök egyik kedvelt formája. Egy önkéntes plusz tevékenység, melyet a fogvatartott azért vállal, hogy megmutassa, - ugyan az elkövetett bűncselekményt közvetlenül jóvátenni nem tudja, azonban - a társadalom egészéért tud valamilyen áldozatot hozni. Ez többnyire önkéntes munka. Márianosztrán elhelyezett fogvatartottak már festettek iskolai termeket, segítettek árvízi gátak elbontásában, készítettek szociális otthonba, óvodába különböző játékokat és ajándéktárgyakat, vagy állatmenhelyre eszközöket. Legutóbb márianosztrai fogvatartottak a TeSzedd! program keretében csatlakoztak a település lakosságához és tevékenyen tettek környezetük tisztaságáért. Apró dolgoknak tűnhetnek ezek egy bűncselekmény elkövetéséhez képest, azonban ezekből az apró dolgokból lehet építkezni azért, hogy az ember változzon, fejlődjön.