A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Budapesti Fegyház és Börtön
A Budapesti Fegyház és Börtön Biztonsági Osztályán 12 kutyavezető teljesít szolgálatot. A „Gyűjtőben” 10 szolgálati kutya lát el szolgálatot, melyből 9 járőr feladatokat, míg egy társuk kábítószer-kereső feladatokra van kiképezve. Kacsuk László bv. törzsőrmester és Nitro tolmácsolásában pillantottunk be ebbe nem is olyan egyszerű szakterületbe.
A Gyűjtő állományából Kacsuk László Márk bv. törzsőrmester mesélt munkája szépségeiről és nehézségeiről, aki 2017 októberében szerelt fel a büntetés-végrehajtási szervezet kötelékébe, majd 2019 januárjában került kutyavezetői beosztásba. Jelenleg szolgálatait „Nitro” hívónévre hallgató 5 éves kan németjuhász kutyájával látja el, akivel 1 éves kora óta dolgoznak.
Milyen egy jó kutyavezető?
Erre nagyon nehéz válaszolni, mert minden ember és kutya különböző, meg kell találni, hogy az adott személyhez melyik kutya illik. Vállalnia kell, hogy ez sok többlet feladattal jár, hiszen a szolgálati kutya nem egy egyszerű kényszerítő eszköz, mint pl. egy gumibot vagy tonfa, amit szolgálat végén leadsz a fegyverszobába. A kutyával minden szolgálatban, illetve gyakran szabadság alatt is foglalkozni kell, takarítani, kimozgatni, képezni, simogatni, szeretgetni, hiszen hogy jól tudjatok együtt dolgozni, ahhoz kötődésnek is ki kell alakulnia. Egy kutyavezetőnek az ezzel járó többletfeladatokat vállalnia kell, és nem teherként tekinteni rá.
Ki lehet kutyavezető és milyen képzések szükségesek ehhez?
Az a személy lehet kutyavezető, aki legalább egy évet eltöltött a büntetés-végrehajtás keretein belül. Amint megtaláltuk a személyiségéhez megfelelő kutyát, akkor egy 18 hetes járőr tanfolyamon kell részt vennie a kutyavezetőnek a kutyájával együtt, sikeresen elvégzett tanfolyam esetén szolgálatba állhat szolgálati kutyájával együtt, de a képzés nem áll le, hiszen képzettségüket szinten kell tartani. Jelenleg havonta 2 nap képzés van minden kutyavezetőnek, amikor szituációs feladatokat hajtunk végre létszámtól függően, illetve felmérjük, hogy melyek azok a képességek melyek fejlesztése szükséges a kutyavezető és a szolgálati kutya számára egyaránt. Évente minősítő vizsgán kell részt venni, amelyen ha nem feleltek meg, akkor a továbbiakban nem szolgálatba állítható a kutya, ezért is nagyon fontosak a képzések, illetve hogy a kutyavezető valóban a kutyájával lásson el szolgálatot.
Milyen emberi tulajdonságokkal kell, hogy rendelkezzen egy kutyavezető?
Egyértelmű, hogy szeresse az állatokat, ne okozzon neki problémát a munka rosszabb része is, hiszen az őrző-védő feladatokat mindenki könnyet megszeretheti. Azonban a szolgálati eb után számos feladatot kell elvégezni, mint a rendszeres kennel takarítás és fertőtlenítés, továbbá elengedhetetlen a fésülésük, a fürdetésük és fontos, hogy a téli időszakban száraz samponnal is átfésülésre kerüljön a kutya szőre. Azon felül, hogy ápolatlan kutyával nem lehet szolgálatba lépni, ez teljes mértékben ugyanakkora felelősség mintha lenne egy háziállata az embernek, aki a gazdáját mindennél jobban szereti, és éppen ezért mindenkitől meg is védi.
Milyen egy jó járőr kutya?
Leggyakrabban németjuhász vagy belga juhászkutyákat találunk a bv. intézetekben. Szerintem nagyon fontos, hogy a kutyának tekintélyt parancsoló megjelenése legyen, hiszen sok esetben a puszta megjelenésével meg lehet előzni a kényszerítő eszközként való alkalmazását. Kiegyensúlyozott idegrendszerrel kell rendelkeznie, hiszen senki sem szeretné, hogy esetleg a vezetőjével is agresszív legyen a kutya, vagy elmeneküljön a feladat elől. Egészségesnek, jó fogazatának és csontozatának kell lennie a kutyának, hiszen nem 1-2 év szolgálatra szánjuk őket, hanem akár 8 évre.
Milyen kapcsolat van a járőr és a kutyája között?
A kutya számára miután kialakult egyfajta kötődés közte és vezetője között, onnantól kezdve a vezetője lesz a mindene. Bármit megadna a kutya a vezetőjének, nagyon odaadó és hűséges társak, az egyetlen kolléga, akiről 100%-ban biztos lehetsz abban, hogy intézkedés közben az életet is odaadná, hogy megvédjen.
A cikk végéhez érve és a képeket látván a szó ami a leginkább jellemzi a szakterületet az a felelősségteljesség.
Amennyiben a cikk felkeltette az érdeklődését és szeretne egy jó csapat tagja lenni ne habozzon és küldje el az önéletrajzát a bfbtoborzasbv [dot] gov [dot] hu e-mail címre.
Ha kérdése merül fel, az alábbi telefonszámon is felveheti velünk a kapcsolatot: 06/30-394-4391